Budowa garażu – co mówi o tym prawo budowlane?

Budowa lub postawienie gotowego garażu w granicach działki często okazuje się problematyczne. Nie może być to bowiem samowola budowlana. Przepisy budowlane mówią bowiem dokładnie, kto i jaki garaż może postawić bez pozwolenia. Jeżeli garaż nie spełni tych wymagań, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Garaż bez pozwolenia
Osoby myślące o postawieniu na działce garażu, w większości chcą, by budowa nie wymagała pozwolenia. Jest to bowiem szansa na uniknięcie ogromnej ilości formalności do załatwienia. Zgodnie z obowiązującym prawem, można bez pozwolenia budować garaż, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Mimo wszystko, do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego należy wysłać zgłoszenie o planowaniu rozpoczęcia budowy obiektu. Urzędnicy mają 30 dni na to, by odpowiedzieć na informację i ewentualnie wnieść swój sprzeciw. Jeśli do takiej sytuacji nie dojdzie, można spokojnie budować garaż. Nie można jednak posiadać dowolnej ilości takich garaży na działce – zgodnie z prawem, bez pozwolenia da się budować 2 garaże na każde 500 m² powierzchni. Budowlane prawo nie mówi o tym, z jakiego materiału ma zostać wykonany obiekt, liczy się jedynie jego metraż.

Przepisy budowlane odnośnie wznoszenia garaży
Warto pamiętać, że sam metraż to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać podczas budowy garażu. Budowlane prawo mówi bowiem jasno o tym, w jaki sposób wznosić garaż. Obiekt powinien znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki, jeśli jest do niej zwrócony ścianą bez okien lub drzwi. Jeśli od strony granicy znajduje się ściana wyposażona w okna lub drzwi, należy odstąpić co najmniej 4 metry. Wyjątki pozwalają na umiejscowienie garażu w odległości 1,5 metra od granicy – dzieje się tak, jeśli na taką sytuację pozwala miejscowy plan zagospodarowania, jeżeli działka ma nie więcej niż 16 metrów szerokości oraz jeżeli wymiar garażu nie przekracza 6,5 m x 3 m. W przypadku niestosowania się do przepisów prawa budowlanego, garaż może zostać uznany za samowolę budowalną – w skrajnych przypadkach sytuacja taka grozi grzywną lub nawet koniecznością rozbiórki.