Menu

Jaka jest różnica pomiędzy prawnikiem i adwokatem?

Życie ludzkie jest niesamowicie nieprzewidywalne i może zdarzyć się, że będziemy meli problemy z prawem lub będziemy poszukiwali pomocy na płaszczyźnie prawno-sądowej. Niezależnie od powodu poszukiwania tego rodzaju pomocy natrafimy na usługi prawników i adwokatów. Wiele osób nie wie, czym zajmują się osoby na powyższych stanowiskach, ponieważ charakter tego rodzaju zawodów jest niesamowicie podobny. Dodatkowo wpływa na to również mowa potoczna, w której na codzień używa się zwrotów adwokat i prawnik zamiennie. Pomimo wielu podobieństw, takich jak chociażby prawna płaszczyzna działania, zawody te w znacznym stopniu różnią się od siebie, dlatego jeśli zastanawiasz się, z czyich usług skorzystać, aby z sukcesem załatwić swoje potrzeby na drodze prawno-sądowej, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.  http://kaliszewska.pl/kancelaria.html

Jeden z najstarszych zawodów świata

         Zawód prawnika należy do jednego z najstarszych i najbardziej cenionych zawodów na świecie. Niegdyś prawnicy byli na tyle doceniani, że tego rodzaju zawód stwarzał niesamowite możliwości i perspektywy finansowe, co spowodowało, że w pewnym momencie każdy młody mężczyzna chciał studiować prawo i być zawodowym prawnikiem. Zawód prawnika jako opłacalnego zawodu tak mocno zakorzenił się w ludzkich głowach, że do dziś wielu ludzi chce studiować prawo. Prawnicy to nie tyle odrębny zawód, co cała grupa zawodowa, do której zaliczają adwokaci, radcy prawni, notariusze, komornicy, syndycy, rzeczoznawcy oraz prokuratorzy. Zależnie od ukończonej specjalizacji na studiach prawniczych, magister może zaaplikować na porządane stanowisko lub otworzyć własną kancelarię.

         Reasumując — prawnik to każda osoba, która ukończyła studia prawnicze i na drodze edukacyjnej została magistrem nauk prawnych. Prawnik posiada wiedzę z zakresu wszelkiego rodzaju płaszczyzn prawa, ale to właśnie od specjalizacji zależy to, jakie umiejętności posiądzie i w którym zawodzie z grupy zawodów prawniczych odnajdzie się najlepiej. Zatem do prawnika możemy udać się po poradę prawną, jednak nie będzie to oficjalne. Aby uzyskać oficjalną poradę prawną lub sporządzoną opinię, należy udać się do prawnika, który odbył aplikację radcowską i został radcą prawnym. Tego rodzaju usługi oferują kancelarie prawne.

Kim jest adwokat?

         Adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra nauk prawnych dodatkowo podejmując aplikację adwokacką. Różnica pomiędzy adwokatem, a radcą prawnym jest taka, że osoby te posiadają zupełnie inne kompetencje i umiejętności. Radca prawny może jedynie wystawiać opinie, udzielać porad prawnych i występować przed sądami powszechnymi, natomiast kompetencje adwokackie są nieco szersze. Adwokat może nie tylko udzielać porad prawnych, ale również występować przed sądami w roli obrońcy w sprawach karnych. Dodatkowo adwokat może zająć się również sprawami związanymi z prawem cywilnym, prawem rodzinnym oraz prawem administracyjnym.

         Posiadając tego rodzaju wiedzę z powodzeniem będziemy mogli zwrócić się do odpowiedniej osoby jednocześnie mając pewność, że nasza sprawa zostanie pozytywnie rozpatrzona przez sąd. Dzięki temu nie będziemy musieli tak bardzo stresować się sytuacjami kryzysowymi i uzyskamy profesjonalną pomoc prawną od odpowiedniego organu prawnego.  http://kaliszewska.pl/