Menu

W jakie waluty warto inwestować?

Najbezpieczniejsza inwestycja walutowa jest zależna przede wszystkim od zarobków. Jeśli pracujesz za granicą, wówczas masz możliwość zabezpieczyć swoją pozycję walutową, wymieniając zgromadzone środki na walutę, w której zarabiasz. Jest to tak zwana naturalna forma unikania skutków negatywnych kursów. Jednak jakie są waluty główne i w które należy inwestować?

Funt szterling

Inaczej nazywany funtem brytyjskim. Jest to oficjalna jednostka monetarna królestwa Wielkiej Brytanii. W obiegu są monety o nominałach: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty £1, £5, £10, £20, £50 i £100. To waluta, która posiada bardzo wysoki kurs, ponieważ w dobrych momentach może sięgać nawet około pięciu złotych na jedną jednostkę funta. Jest to waluta bardzo popularna przede wszystkim w Europie

Dolar amerykański

Waluta jest bardzo istotna w całej gospodarce. Jej kurs stanowi wskaźnik koniunktury oraz jest zależny od ceny baryłki ropy naftowej, oraz złota — innych ważnych wskaźników na rynku. Dolar jest popularny na całym świecie. Jego kurs jest mniejszy niż w przypadku funta szterlinga. Kształtuje się w granicach 3-4 zł za jednego dolara. Jest on oficjalną walutą w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko, ponieważ występuje także w przypadku Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius.

Euro

Jest to waluta wprowadzona przez Unię Europejską. Jest wykorzystywana nie tylko na terytorium państw strefy euro. Kraje, które nie są we wspólnocie Unii Europejskiej, lecz posługują się walutą euro to: Watykan, Andora, Monako oraz San Marino. Jej przelicznik kształtuje się w granicach 4-5 zł za jedno euro. Jest to waluta istotne zarówno w samej europie, jak i na całym świecie. Obrazuje ona stan gospodarki europejskiej.

Inwestowanie w waluty jest uzależnione przede wszystkim od kursów. Decydują się na ten sposób pomnażania swoich oszczędności, powinieneś przede wszystkim mieć na uwadze ryzyko, jakie niesie ze sobą kwestia walut. Przewidywanie kursów nie jest łatwe, ponieważ jest to zależne przede wszystkim od wydarzeń gospodarczych — dlatego dobrze, jeśli śledzisz, co dzieje się w gospodarce — oraz od spekulacji i określonych formacji na giełdzie. Inwestowanie w waluty jest bezpieczne wtedy, kiedy otrzymujesz dochody właśnie w tej walucie. Wówczas twoja pozycja jest zabezpieczona w możliwie najlepszy sposób — jest to naturalna forma ochrona swoich finansów.